Lips Tullian, nejobávanější náčelník lupičů

Pierwotnie opublikowano 09 marca 2013

W roku 1972, jeden z moich kolegów w liceum przywiózł z wakacji dwa, a może trzy, numery czechosłowackiego tygodnika „Mladý svět”, w którym drukowane były odcinki komiksu „Lips Tullian, nejobávanější náčelník lupičů”. Znajdujące się tam charakterystyczne rysunki od razu skojarzyłem ze wstawkami komiksowymi w czechosłowackich komediach filmowych, które w Polsce emitowane były pod tytułami „Kto chce zabić Jessi” oraz „Trup w każdej szafie”. Autorem tych rysunkowych wstawek był Kaja Saudek.
Rysunki Saudka zobaczyłem później (rok 1976) w drugim numerze magazynu „Relax”. Od tamtej pory wypatrywałem możliwości zdobycia komiksów rysowanych przez tego rysownika. Na przestrzeni lat udało mi się zdobyć ich kilka. Jednak w tym miejscu chcę przedstawić moją ostatnią zdobycz. Jest to zbiorcze wydanie przygód właśnie Lips Tulliana.

Tytuł komiksu „Lips Tullian, nejobávanější náčelník lupičů” można przetłumaczyć jako „Lips Tullian, najbardziej wzbudzający respekt przywódca bandytów”. Jego autorami są scenarzysta Jaroslaw Weigel oraz rysownik Kaja Saudek. Komiks ukazywał się w odcinkach w czechosłowackim tygodniku „Mladý svět”. Fabuła komiksu oparta była o romantyczne przygody Gwidona z Felsu, które były publikowane w Czechach w końcu 19-tego wieku. Niemalże jak Janosik, Lips Tullian jawił się obrońcą biednych i uciśnionych gotowym do niesienia pomocy każdemu i w każdej sytuacji. Jednakże tak się składało, że najczęściej wybawianymi z rąk niegodziwców lub oprawców były piękne kobiety. Podteksty erotyczne i piękno kobiecego ciała, tak widoczne w wielu rysunkach Saudka, znalazły miejsce i tutaj. Komiks zdaje się być fabularnie naiwnym. Jednak bawi i to bardzo dzięki żartom rysunkowym oraz niuansom słownym, których niestety wobec braku znajomości języka czeskiego, nie jestem w stanie w pełni wychwycić i docenić, że o pełnym zrozumieniu dialogów komiksu nie wspomnę. Język czeski jest wprawdzie podobny do polskiego, ale w wielu sytuacjach tylko podobny. Chociaż, momentami może to być nawet dodatkowo rozbawiającym bonusem.

Nie wiedziałem o tym, ale mój przyjaciel „google” mi to podpowiedział, że przerwanie publikacji Lips Tulliana w grudniu 1972 spowodowane zostało zakazem cenzury. Kilka stron komiksu zostało dorysowanych później, w latach 1973 i 1974, pod tytułem „Cerny Filip”.

W roku 2010, wydawnictwo Plus z Pragi opublikowało zbiorcze wydanie wszystkich narysowanych stron komiksu. Jest to pięknie wydany, 120-stronicowy album w dużym (oryginalnym – jeżeli dobrze pamiętam) formacie magazynu „Mladý svět”. Plansze komiksu znajdują się na nieparzystych stronach albumu, a na parzystych umieszczono informację o miejscu i dacie publikacji każdej z nich.
Jest to wolumin, który stoi u mnie na półce pod tak zwaną ręką. Lubię do niego zaglądać nie tylko ze względu na grafikę. Czasami chociażby po to, by po raz kolejny spróbować „przeczytać” stronę lub dwie.

Jedna odpowiedź do “Lips Tullian, nejobávanější náčelník lupičů”

Możliwość komentowania jest wyłączona.