Fosdyke Saga

Pierwotnie opublikowano 22 maja 2013

„Saga rodu Fosdyke” to seria pasków komiksowych stworzona przez angielskiego rysownika satyrycznego Billa Tidy. Pojawiały się one w dzienniku The Daily Mirror w latach 1971-1985. Komiks ten stanowi parodię „Sagi rodu Forsyte” John’a Galsworth’a.

Akcja komiksu toczy się w latach 30-tych XX wieku. Opowiada ona historię rodziny Fosdyke, która odziedziczyła bogactwo imperium Bena Ditchley’a. Spadek ten był fanaberią starego Ditchley’a, który postanowił wydziedziczyć swego marnotrawnego syna Rogera. Poniżony i wydziedziczony Roger Ditchley pała ślepą nienawiścią do całej, licznej, rodziny Fosdyke’ów. Na wszelkie możliwe, sposoby stara się on zdyskredytować Fosdyke’ów, zniweczyć ich przedsięwzięcia, pozbawić ich życia i, przede wszystkim, odzyskać spuściznę po ojcu. Jego niecne plany nie powodzą się, pomimo podejmowania najbardziej wyszukanych metod i zatrudniania najbardziej wrednych, a jednocześnie niekompetentnych, pomocników.

Siedzibą rodu Fosdyke jest angielskie, przemysłowe miasto Salford z jego dymiącymi kominami i wszechobecną sadzą. Głowa rodu, Jos Fosdyke, kontynuuje dzieło starego Ditchley’a zarządzając i powiększając imperium, którego bogactwo opiera się o produkcję i sprzedaż … flaczków.

Uwielbiam angielskie poczucie humoru. To, co dzieje się na stronach tego komiksu jest zachwycająco ekstrawaganckie. Akcja toczy się nie tylko w samym Salford, ale, za sprawą Josa Fosdyke i jego pomysłów na promocję flaczków, przenosi się również do odległych i zadziwiających miejsc na Ziemi. Oto kilka z wątków:
… zawody i konkurencje przeprowadzone na stadionie Salford w celu wyłonienia spośród tysięcy aplikantów męża dla córki Fosdyke’a …
… poszukiwanie i utrwalanie rynków zbytu flaczków, np. w Drakulandii, w rodzącej się Trzeciej Rzeszy, w Hong-Kongu …
… podejmowane przez Ditchley’a próby zabójstwa Fosdyke’ów, np. poprzez zrzucenie im na głowy fortepianu, stołu bilardowego czy w końcu lokomotywy, albo poprzez poszczucie morderczymi pekińczykami …
… marketingowe umieszczanie porcji flaczków, np. na biegunie północnym, w najgłębszym rowie oceanicznym, na legendarnym cmentarzysku słoni, w aktywnym wulkanie …
… ekstrawagancje pani Fosdyke, np. sklepowe kradzieże, promocja frontu wyzwolenia kobiet nagim marszem w Salford …
… kryzys społeczny wywołany brakiem flaczków …

Saga była systematycznie zbierana w tomy publikowane przez Mirror Books. Pierwszy z czternastu tomów wydano w roku 1972. Następne ukazywały się z częstotliwością jednego na rok.