Little Annie Fanny

Pierwotnie opublikowano 24 czerwca 2013

Nie pamiętam dokładnie roku, ale było to w pierwszej połowie lat 70-tych, jakoś tak między siódmą a ósmą klasą podstawówki. Mój wujek wyjeżdżał w delegację do USA i zapytał mnie o to, co chciałbym dostać w prezencie. Bez namysłu odpowiedziałem, że jakiś komiks.

Był to czas, gdy podobnie jak cała reszta moich rówieśników, coraz większym zainteresowaniem darzyłem płeć przeciwną. Myślę, że mój wujek też kiedyś był dojrzewającym chłopakiem, bo to, co mi przywiózł zupełnie mnie zaskoczyło. Otrzymałem numer miesięcznika Playboy, a w nim … dwa w jednym!

Nie wiem, co ucieszyło mnie bardziej, więc wymienię w przypadkowej kolejności: trzy strony komiksu Little Annie Fanny oraz galeria fotografii i „rozkładówka” z dziewczyną miesiąca. Hm … a może jednak bardziej przypadkowa kolejność to: galeria fotografii i „rozkładówka” z dziewczyną miesiąca oraz trzy strony komiksu Little Annie Fanny.

Serię o Little Annie Fanny stworzyli Harvey Kurtzman i Will Elder. Pierwszy odcinek ukazał się w roku 1962 w październikowym numerze Playboy’a. Na przestrzeni lat, współautorami serii byli Jack Davis, Sarah Downs, Russ Heath, Larry Siegel, William Stout, Paul Coker Jr., Frank Frazetta, Al. Jaffee, Bob Price i Arnold Roth.

Komiks opisuje przypadki Annie Fanny, która jest wysoką, kształtną, naiwną blondynką. W każdym epizodzie znajduje się ona w sytuacjach doprowadzających ją do negliżu, podczas gdy napaleni faceci próbują wykorzystać te nadarzające się sytuacje, często sami będąc ich prowodyrami. Ujęty w takie ramy komiks, w satyryczny sposób odnosił się do aktualnych wydarzeń z news’ów, do wydarzeń kulturalnych (Beatlemania, Gwiezdne Wojny, Rambo, Poszukiwacze zaginionej arki, tp.), do tematów społecznych (hippisi, plaże nudystów, streaking, front wyzwolenia gejów i lesbijek, narkomania), sportu (olimpiada). Na jego stronach pojawiali się znani muzycy, piosenkarze, aktorzy, sportowcy, biznesmeni i politycy.

Nie wiem jak to się stało, ale mój pierwszy egzemplarz Playboya nie zachował się w mojej kolekcji. Dlatego ucieszyła mnie inicjatywa wydawnictwa Dark Horse. W roku 2001 wydało ono pierwszy, a rok później drugi tom, w których zebrano wszystkie, opublikowane na przestrzeni lat 1962-1988, odcinki komiksu o Annie Fanny. Jednym z bonusów tego wydania jest swego rodzaju dzienniczek, w którym przedstawiono tło powstania niemal każdego epizodu komiksu. To pomaga, szczególnie młodszym czytelnikom, w poznaniu/zrozumieniu sytuacji, wydarzeń lub tematów stanowiących kanwę danego odcinka. Satyryczne odniesienia do rzeczywistych wydarzeń powodują, że komiks o Annie Fanny jest dobrą rozrywką. Nie tylko ze względu na jego występującą głównie w negliżu bohaterkę.