“Marvel Treasury Edition no. 4: Conan The Barbarian”

Pierwotnie opublikowano 03 kwietnia 2013

Pierwszy zeszyt „Conan The Barbarian” ukazał się w 1970 roku i od razu zdobył uznanie oraz wielu czytelników. Po tej fascynacji tytułem zainteresowanie nim zmalało na krótko aby ożywić się i w roku 1973 wzrosnąć tak bardzo by uzasadnić jednoczesną publikację kilku tytułów („Conan the Barbarian”, „Savage Tales” a potem „Savage Sword of Conan” i „Gigant-Size Conan”).

Graficznie, Conan w pierwszej kolejności kojarzy mi się z Barry Windsor Smith’em. Mam jeszcze kilku innych ulubionych grafików rysujących komiksy z tą postacią (John Buscema, Ernie Chan, Gil Kane, Dick Giordano, Alfredo Alcala). Jednak, to historie narysowane przez Smith’a są tymi, które lubię najbardziej. Dodatkowo, są ku temu dwa inne powody. Pierwszym jest to, że scenariusze do nich po mistrzowsku napisał Roy Thomas przy czynnym współudziale Smith’a, a drugim, że są one adaptacją opowiadań samego Roberta E. Howard’a. To właśnie komiksy o Conanie stworzone przez parę Thomas-Smith zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia: „The Lair of the Beast-Men”, „The Tower of the Elephant”, „Devil-Wings of Shadizar”, „Black Hound of Vengeance” i „The Song of Red Sonja”.

Do najlepszych komiksowych adaptacji opowiadań Howarda o Conanie również zalicza się, aczkolwiek nie nagrodzona, „Red Nails” stworzona właśnie przez duet Thomas-Smith. Po raz pierwszy została ona opublikowana w 2 i 3 numerze czarno-białego magazynu „Savage Tales” z roku 1973. Ja natomiast, przeczytałem ją w 4-tym numerze „Marvel Treasury Edition” w roku 1975. Album otwiera inne opowiadanie Howarda zaadoptowane do komiksu również przez Thomas’a i Smith’a – „Rouges in the House”.
Oprócz jakości scenariusza i rysunków, dodatkowymi walorami akurat tej publikacji, są format A3 oraz dodanie koloru.