„Mystiska 2:an”

Pierwotnie opublikowano 24 kwietnia 2013

Podczas studiów (przełom lat 70-tych i 80-tych XX wieku) uczyłem się języka szwedzkiego. Jednym z zadań lekcyjnych było czytanie szwedzkiej prasy. Głównie, były to dzienniki „Svenska Dagbladed” i „Dagens Nyheter„. To w jednej z tych gazet przeczytałem artykuł o szwedzkim komiksie dla młodzieży „Mystiska 2:an”. Artykuł zainteresował mnie w stopniu wystarczającym do tego, by do dnia dzisiejszego, zebrać część z opublikowanych historii.

Autorem komiksu był Rolf Gohs, znany głównie z okładek i rysunków do szwedzkich wydań serii „Fantomen”. Akcja komiksu „Mystiska 2:an” toczy się w Sztokholmie i jego okolicach, a tytułowymi bohaterami są dwaj nastoletni chłopcy o imionach Stefan i Sacho. Na początku, był to komiks przygodowy. Jednak w miarę kolejnych publikacji autor zaczął przemycać do niego wątki politycznej science-fiction i sensacji oraz aktualne problemy społeczne, na przykład dotyczące narkomanii wśród młodzieży.

Mimo, że Gohs stworzył tę serię już pod koniec lat 50-tych, to publikacja pierwszej historii nastąpiła dopiero w roku 1969. Komiks był wydawany w formie zeszytowej pod własnym tytułem jedynie przez dziesięć odcinków. Kolejne historie pojawiały się gościnnie w takich miesięcznikach jak „Fantomen” i „Topp-Serien” oraz jako „pasek” w dzienniku „Expressen” (lata 1973-1975). W latach 1974-1983 ukazały się cztery pełnometrażowe albumy. Ostatnim odcinkiem serii było kontrowersyjne opowiadanie opublikowane w roku 1985 w magazynie komiksowym dla dorosłych „Comet”. Kontrowersja dotyczyła zawartego w opowiadaniu wątku uczucia miłosnego pomiędzy dorosłym mężczyzną a jednym z nastoletnich bohaterów komiksu. Prawdopodobnie, ta kontrowersja przyczyniła się do tego, że nie ukazały się już żadne kolejne odcinki tej serii.