Warlock 5

Pierwotnie opublikowano 07 maja 2013

W latach 80-tych, na kontynent północno-amerykański zaczęły docierać komiksy europejskie i japońskie. Coraz większa grupa czytelników w USA i Kanadzie zaczęła poszukiwać komiksów innych od tych prezentowanych przez największe wydawnictwa DC, Marvel czy Archie. To znalazło odzew w powstaniu szeregu nowych firm wydawniczych, zwanych niezależnymi, które prezentowały nowe talenty i świeże pomysły.

Jednym z takich wydawnictw było, założone w 1985 roku, kanadyjskie Aircel Comics.

W roku 1987 opublikowało ono pierwszy numer serii „Warlock 5” autorstwa Gordona Derry (sc.) i Denisa Beauvais (rys.).
Szaleńcza narracja, bogaty rysunek oraz mieszanka współczesnych przenośni, ikon, trendów, cyber-punkowych wizji, odniesień do popularnych filmów, rocka i punk-rocka a nawet gier fabularnych przyciągnęły do niej wielu fanów.

Wieki temu wszechświat rozpadł się na wiele odmiennych rzeczywistości i linii czasowych, które przenikają się i nakładają nawzajem na siebie, i które obecnie zbiegają się na Ziemi w jednym z północno-amerykańskich miast. Tam zlokalizowane są wrota do nich. Każda z tych rzeczywistości ma swojego przewodnika i strażnika wrót zwanego Czarownikiem. Seria przedstawia konflikt pomiędzy kilkoma z nich. Kosmos stale próbuje powrócić do stanu przed rozpadem. Dlatego każdy z Czarowników próbuje zdominować pozostałe rzeczywistości i ich strażników, ponieważ w momencie, gdy wszechświat ostatecznie się naprawi powracając do stanu jednej rzeczywistości, pozostać będzie mógł tylko jeden Czarownik. Ze względu na miejsce konwergencji różnych rzeczywistości, miejsce konfliktu Czarowników znajduje się na Ziemi.

Twórcy serii – Derry i Beauvais – poprowadzili tą szaloną, brutalną i przemawiającą do wyobraźni opowieść do numeru 13.

 

Kontynuacji „Warlock 5” podjął się Barry Blair (założyciel Aircel Comics), który scenariuszowo i graficznie, z odcinka na odcinek, pociągnął serię w odmiennym i dla większości fanów niekoniecznie słusznym kierunku, coraz luźniej nawiązując do oryginalnego pomysłu. Pod jego kierownictwem ukazały się odcinki 14-22 „Warlock 5” (scenarzyści: Charles deLint, Barry Blair i artyści: Patric McEown, Jim Somerville, Dale Keown, Barry Blair), następnie odcinki 1-7 „Warlock 5” vol. II (sc. & rys. Barry Blair) i odcinki 1-10 „Warlocks” (sc. & rys. Barry Blair). W roku 1991 pod szyldem Eternity Comics, Lowell Cunningham (sc.) i John Ross (rys.) przedstawili cztero-odcinkową mini serię „Pentacle: The Sign of the Five” stanowiącą ciekawe nawiązanie do Warlock 5. Scenariusz i rysunki miały wiele wspólnego z oryginalnym komiksem Derry’ego i Beauvaisa.

Z kronikarskiego obowiązku wspomnę jeszcze, że w roku 1998 firma Sirius wydała 4-zeszytową mini-serię “Warlock 5”, której scenarzystą i rysownikiem był Barry Blair.