AXA

Pierwotnie opublikowano na stronie 01 lipca 2014

W roku 2080, kilkadziesiąt lat po nuklearnym holokauście, ludzkość skryła się w mieście odizolowanym od reszty zniszczonego świata olbrzymią kopułą. Życie w tym mieście jest bezpieczne i wygodne dla jego mieszkańców. Jednak toczy się ono zgodnie z wieloma rygorystycznymi zasadami. Młoda dziewczyna Axa nie może dłużej znieść takiego życia. Buntuje się i w poszukiwaniu wolności postanawia wyzwolić się spod opiekuńczych rygorów i uciec z miasta. Jej pierwszym buntowniczym odruchem jest zrzucenie miejskiego ubrania i zastąpienie go skąpym bikini. Zrzucanie lub gubienie tego skromnego okrycia jest lejtmotywem komiksu. Axa bardzo często występuje toples lub całkowicie saute. Uzbrojona w miotacz i starodawny miecz, w towarzystwie zakochanego w niej mężczyzny (spotkany podczas pierwszej przygody barbarzyńca) oraz równie zakochanego robota MARKa przemierza ona zniszczony, ale powoli odradzający się Świat. Ruiny miast, częściowo zmutowana flora i fauna, siedliska społeczności cofniętych do barbarzyństwa, oazy wysoce zaawansowanej technologicznie ludzkości, mutanci a nawet UFO. Axa napotyka to wszystko na swojej drodze w poszukiwaniu przygody oraz odpowiedzi na pytanie o przyszłość ludzkości.

Przygody Axy były publikowane w postaci trzykadrowych pasków w brytyjskim dzienniku The Sun w latach 1978 – 1986. Scenarzystą był Donne Avenell a rysownikiem Enric Badia Romero. Publikacja tego komiksu w de facto rodzinnej gazecie nie powinna dziwić. Brytyjskie dzienniki znane są z dużej swobody w prezentowaniu „dorosłej” zawartości, czy to w stripach komiksowych, czy też wprost na zdjęciach (głównie w wydaniach weekendowych) przedstawiających młode, uśmiechnięte i nagie modelki (nigdy w pełnej frontalnej nagości).

W roku 1986 The Sun niespodziewanie przerwał publikację tej popularnej serii. Romero narysował jeszcze kilka nowych przygód Axy – dwa kolorowe zeszyty do scenariusza Chucka Dixona dla amerykańskiego Epic Comic oraz jedno długie, kolorowe opowiadanie dla hiszpańskiego magazynu Creepy (numery 52-59).

Wszystkie 2.238 pasków czarno-białego komiksu z The Sun zostało zebranych w dziewięć tomów opublikowanych w USA przez Ken Pierce, Inc. w ramach serii wydawniczej „1st American Edition Series”.

Poza USA, komiks był przedrukowywany w Brazylii, Włoszech i Szwecji.