Batman 3-D

Pierwotnie opublikowano na stronie 05 sierpnia 2016

W roku 1990, nakładem DC Comics Inc. ukazał się album „Batman 3-D”.
Trzy rzeczy pomogły mi podjąć decyzję o zakupie tego wydawnictwa.

Pierwszą z nich było zastosowanie techniki separacji druku dla osiąnięcia złudzenia trójwymiarowości obrazu (anaglifu) przy oglądaniu stron komiksu przez specjalne, dwukolorowe okulary.
Na początku lat 50tych XX wieku, młodzi rysownicy Joe Kubert oraz Norman Maurer opracowali metodę produkcji trójwymiarowych komiksów. Ich pierwszy trójwymiarowy komiks „Mighty Mouse” ukazał się w roku 1953. To zapoczątkowało boom. Trwał on bardzo krótko bo około pół roku, w którym to czasie wielu wydawców przesyciło rynek komiksowy publikacjami 3-D. Dzisiaj stanowią one ciekawostki (rarytasy?) w kolekcjach zbieraczy komiksów. W latach późniejszych, trochę z nostalgii do oryginalnych komiksów 3-D, ponownie zaczęły pojawiać się nowe takie publikacje. Głównie za sprawą małych, niezależnych oficyn wydawniczych. Kilka z takich wydań trafiło do mojej kolekcji. Dlaczego więc kolejne?

Drugim powodem była postać Batmana, którego w formacie 3-D nie miałem jeszcze okazji czytać. Ba, wcześniej nie wiedziałem tego, że DC Comics również miało swój udział w boomie lat 50tych. W roku 1953, w zeszycie zatytułowanym „Batman Adventures in Amazing 3-D Action” wydrukowano opowiadanie „The Robot Robbers”, które do 3-D zostało zaadoptowane z zeszytu „Batman” nr 42, który ukazał się w roku 1947. Przedruk tego opowiadania uzupełnia opisywaną tutaj publikację.

Trzecim powodem było nazwisko autora komiksu, który znalazł się w tym albumie – John Byrne. Jako scenarzysta, a często także jako rysownik, miał on swój udział przy tworzeniu historii o niemal każdym bohaterze z uniwersum Marvel’a oraz DC. Jednak dopiero to wydanie zawiera jego pierwszy, pełnometrażowy komiks o Batmanie. Nosi on tytuł „Ego Trip”.

Tego samego dnia, z więzienia ucieka czwórka przestępców. Są nimi Penguin, Joker, Riddler i Two-Face. Wraz z przekazaniem policji nagrania video, w którym Penguin przyznaje się do spowodowania zabójstwa niejakiego Herdimana Twine, rozpoczyna się kilkupoziomowa gra, w której wszyscy bohaterowie (razem i każdy z osobna – Batman i czwórka przestępców) są jednocześnie ścigającymi i ściganymi. Myślę, że nie będzie spoilerem, jeżeli napiszę, że „chyba wiecie, kto ostatecznie wygra tę grę?”.

Album uzupełnia galeria trójwymiarowych pin-up’ów, których autorami są: Alex Toth, Bret Blevins & Al. Williamson, Dave Gibbons, Barry Windsor-Smith, George Perez, Art Adams, Mike Zeck, Jerry Ordway, Jim Aparo, Mike Mignola oraz Klaus Janson. Hm, czwarty powód?