Demon

Pierwotnie opublikowano na stronie 31 października 2015

Nie jest to typowy dla Jacka Kirby komiks super-bohaterski. Stworzył go na zamówienie wydawnictwa DC Comics, które chciało wykorzystać popularność tego twórcy do wprowadzenia na rynek komiksów innych, niż przedstawiające kolorowo odzianych bojowników zwalczających równie kolorowo odzianych antybohaterów, pospolitych przestępców, czy też zagrożenia z kosmosu. Pomimo tego, że wcześniej rysował dla Marvela historie o potworach (np. Monsters On The Prowl, Where Monsters Dwell), tego rodzaju tematyka nie była najbliższą jego sercu. Dlatego, aczkolwiek niechętnie, Kirby zaproponował komiks osadzony w klimatach horroru. Przy czym, zachowując atmosferę horroru, wykorzystał on wiele elementów ze swoich komiksów super-bohaterskich. Powstała mieszanka wątków nadprzyrodzonych i super-bohaterskiego kolorytu, z charakterystyczną wartką akcją i obowiązkowym łubudubu. Dzięki temu, DC mogło zaadresować tę serię również do dotychczasowych odbiorców komiksów super-bohaterskich.

Tak, w skrócie, przedstawia się historia kolejnego dzieła Jacka Kirby, które jego fani doceniają za magicznie tajemnicze i mroczne rysunki oraz pomysły, które mógł mieć tylko on – Jack zwany królem Kirby.

Przed wiekami, chcąc bronić Kamelot przed chordami demonów dowodzonych przez czarownicę Morgaine Le Fey, Merlin przywołał z piekła demona Etrigana, którego połączył z człowiekiem Jasonem Blood. Od tamtej pory, po części człowiek i po części demon, prowadzi on życie normalnego człowieka o nazwisku Blood, przeżywając wiek za wiekiem, za każdym razem, jako potomek siebie samego. Przy czym nie ma świadomości tej sytuacji ani pamięci o Kamelocie, Merlinie, swoich poprzednich wcieleniach. które uważa za swoich przodków, oraz o swojej drugiej, demonicznej naturze. Po upływie kilkuset lat, w latach siedemdziesiątych XX wieku, odwieczni wrogowie Merlina zmuszają Etrigana do ujawnienia się. W tym czasie jego człowieczy gospodarz-łącznik jest znanym amerykańskim demonologiem.

Mając kłopot ze skompletowaniem wszystkich szesnastu odcinków serii, ucieszyłem się, gdy w roku 2008 firma DC Comics zebrała je i opublikowała w jednym tomie. Dla fanów twórczości Jacka Kirby jest to kolejny „musisz-to-mieć” wolumin.