Devil Dinosaur

Pierwotnie opublikowano na stronie 20 marca 2015

Devil Dinosaur jest dinozaurem przypominającym Tyrannosaurusa Rex. Swoją czerwoną skórę zawdzięcza temu, że w młodości został osaczony i niemal spalony żywcem przez myśliwych z Plemienia Zabójców (Killer-Folk). Ogień wybuchającego wulkanu, w który został zapędzony, aktywował mutację, która nie tylko zmieniła kolor jego skóry, ale również dała mu siłę znacznie większą od posiadanej przez innych osobników jego rasy. Młody zwierz został wyratowany z opresji przez chłopca o imieniu Moon-Boy pochodzącego z Plemienia Małych Ludzi (Small Folk) wyglądem zbliżonych do małp. Od tej pory, obaj stali się nierozłączną parą.

Diabeł i Księżycowy Chłopiec przemierzają Świat Dinozaurów, który jest alternatywną wersją Ziemi we wszechświecie równoległym do naszego, i który zamieszkują wspólnie dinozaury oraz prymitywne, humanoidalne plemiona. Twórca komiksu, a był nim Jack Kirby, nie byłby sobą, gdyby do opowieści nie wprowadził elementów S-F. Dlatego, oprócz typowych dla prehistorii przygód, bohaterowie komiksu przeżywają spotkania z wysoce zaawansowanymi cywilizacjami obcych oraz, w ostatnim narysowanym przez Kirby’ego odcinku, teleportację na współczesną Ziemię.

Jack Kirby napisał scenariusz i narysował wszystkie dziewięć odcinków serii wydanej przez Marvel Comics. Pierwszy numer serii, która wśród wielbicieli twórczości Kirby’ego stała się jedną z kultowych kreacji, ukazał się w kwietniu 1978 roku. Po zamknięciu serii, jej bohaterowie pojawiali się sporadycznie w jedno-zeszytowych publikacjach, które, niestety, nie wychodziły spod pióra i ołówka Jacka Kirby’ego.