Dudi Superptak

Pierwotnie opublikowano na stronie 04 maja 2015

Dudi Superptak jest bohaterem serii rysunków satyrycznych autorstwa Andrzeja Dudzińskiego. Były one publikowane w tygodniku satyrycznym „Szpilki” w latach 70-tych XX wieku. Wydawcą „Szpilek” w tamtym czasie było Krajowe Wydawnictwo Czasopism RSW „Prasa-Książka-Ruch”.

To, co w pierwszej kolejności przyciągnęło mnie do tych rysunków, to był ich komiksowy charakter wyrażony dymkami z tekstem, które wtedy uznawałem za atrybut komiksu. Ale, to dowcip jest tym, co spowodowało, iż do dnia dzisiejszego je uwielbiam. Najczęściej jest on abstrakcyjny i pomimo tego, że często odnosi się do aktualnych wydarzeń politycznych, kulturalnych oraz obserwacji zachowań społecznych poczynionych przez autora, jest przekazem ponadczasowym. Sentencje wygłaszane są przez samego Dudiego oraz przez towarzyszącą mu menażerię postaci, często tak dziwnych jak on sam.

Rysunek Dudzińskiego jest charakterystyczny i rozpoznawalny. W przypadku Superptaka, są to prace o różnym stopniu szczegółowości. Wśród nich znajdują się rysunki wycyzelowane, które stanowią graficzne cudeńka, do których powracam dla samej grafiki.

Dla mnie, Dudi Superptak był super w czasie, gdy pojawiał się w „Szpilkach”, a z powodów, które podałem wyżej jest super nadal.

Oprócz archiwalnych egzemplarzy magazynu „Szpilki”, rysunki z Dudim możecie znaleźć w książce „Dudi Superptak”, która ukazała się w roku 1976 nakładem Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. W latach 70-tych trafił on również na pocztówki w serii „Szpilki” wydanej przez Krajową Agencję Wydawniczą.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o bogatej twórczości Andrzeja Dudzińskiego, której ptak Dudi jest jedynie częścią, to najlepszym miejscem jest jego autorska strona internetowa pod adresem http://andrzejdudzinski.com/menu.php