ODY-C

Pierwotnie opublikowano na stronie 27 marca 2015

Iliadę oraz Odyseję napisane przez Homera przeczytałem dawno temu. Ich lekturę rozpocząłem z obowiązku (lektury szkolne), a dokończyłem wciągnięty w fabułę. Nieco później, Telewizja Polska wyemitowała serial „Odyseja”. Była to koprodukcja włosko-francusko-niemiecko-jakaśtamjeszcze. Jak wiele seriali emitowanych w latach 60-tych i 70-tych, film ten cieszył się dużym zainteresowaniem widzów. Od tamtej pory, nie wracałem do dzieł Homera w ich żadnej wersji czy interpretacji (książkowej, telewizyjnej lub kinowej), aż …

… w listopadzie roku 2014, wydawca Image Comics Inc. rozpoczął publikację serii komiksowej ODY-C. Jej autorami są Matt Fraction (sc.) oraz Christian Ward (rys.). Jest to przewrotna adaptacja Odysei Homera. Jej przewrotność zawiera się głównie w trzech elementach. Po pierwsze, cała historia dzieje się w niezmierzonych przestrzeniach kosmosu. Po drugie, cały znany wszechświat zamieszkują kobiety i tylko kilku osobników rodzaju męskiego. Po trzecie, statkiem, na którym „żeglują” bohaterowie opowieści jest krążownik kosmiczny ODY-C.

Główna intryga oraz przedstawiane zdarzenia zaczerpnięte są z eposu Homera. Przy tym, teksty w komiksie pisane są, tak jak to zrobił Homer, sześciosylabowym heksametrem daktylicznym.

Po zwycięskim zakończeniu stuletniej wojny galaktycznej, Odyssia i jej towarzyszki rozpoczynają podróż do rodzimej Ithicaa. Nie wiedzą tego, iż będzie to najdłuższa, najdziwniejsza i najniebezpieczniejsza podróż ich życia. Wszystko to z powodu knowań bogiń Olimpu. Głównymi sprawczyniami przypadków Odyssi są wszechmatka Zeus (przywoływana jako Ona lub Ona-On) oraz Osidion (władczyni przestrzeni wszechświata). To ich celowe działania utrudniają podróżniczkom przemierzanie „mórz” kosmosu i rzucają ODY-C na planety będące zagubionymi w przestrzeni wyspami, na których Odyssia i jej towarzyszki przeżywają (chociaż nie wszystkie uchodzą z życiem) niebezpieczne przygody.

Jestem obarczony lekturą pierwowzoru. Dlatego trudno jest mi wyobrazić sobie, w jaki sposób komiks ten odbierają czytelnicy, którzy nie czytali Odysei Homera. Dla mnie, niezłą zabawą jest rozpoznawanie postaci, wątków i sytuacji opisanych przez Homera a tutaj przedstawionych w ich nowej, przewrotnej wersji. Całość przyjemności dopełniają niezwykłe rysunki Warda.

Do tej pory ukazały się trzy zeszyty. Czwarty spodziewany jest w kwietniu tego roku. Całość planowana jest na 24 zeszyty.