Seconds

Pierwotnie opublikowano na stronie 29 czerwca 2016

Kanadyjski twórca komiksów Bryan Lee O’Malley stał się znany dzięki swojej serii komiksów „Scott Pilgrim”, za którą otrzymał kilka nagród i wyróżnień (Eisner Award, dwie Harvey Awards, Doug Wright Award oraz Joe Shuster Award), i na podstawie której stworzono film aktorski oraz grę komputerową. Jej bohaterem jest chłopak Scott – młody muzyk, który zakochuje się w Amerykance o imieniu Ramona i przez to jest zmuszony zmierzyć się w pojedynkach, dosłownie, z jej wszystkimi byłymi chłopakami (i dziewczyną).

Po sukcesie serii, O’Malley postanowił narysować nowy komiks, tym razem z żeńską protagonistką. „Seconds”, wydany w 2014 nakładem Ballantine Books, opowiada o młodej szefowej kuchni o imieniu Katie, która planuje otworzyć nową restaurację. Nie jest to dla niej łatwą sprawą. Często zmuszana jest do podejmowania decyzji, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym, i podejmuje je pochopnie. Pewnego dnia, budząc się zauważa ona w sypialni obecność białowłosej dziewczyny. Ta wręcza jej notatnik, małego jadalnego grzybka i instrukcję, jak wykonać magiczne zaklęcie, które pozwoli na naprawienie popełnionych w przeszłości błędów. Niedługo potem Katie odnajduje jeszcze więcej magicznych grzybów, które zaczyna wykorzystywać dokonując wiele zmian w swojej przeszłości. Jednak, im więcej próbuje naprawić, tym bardziej życie wymyka się spod jej kontroli.

Poprzez działania dziewczyny dostrzegamy dwuznaczność tytułu komiksu. Tytułowe „Seconds”, będące nazwą restauracji Katie, oznacza “dokładki”, ale może również oznaczać “powtórki”. I właśnie z tych wielu powtórek korzysta bohaterka, próbując ułożyć sobie życie. Jednak czy zmiana naszych decyzji z przeszłości zawsze gwarantuje nam pomyślne rozwiązanie naszych dzisiejszych problemów? Czy zawsze możemy przewidzieć wszystkie konsekwencje naszych czynów?

W swoich rysunkach, O’Malley zdaje się nawiązywać do mang. Wybrana przez niego paleta kolorów jest ograniczona, co nadaje ilustracjom specyficzny klimat wpasowujący się w fantastyczną, nadprzyrodzoną tematykę komiksu. Jednocześnie, gruba kreska sprawia, że czytelnik z łatwością podąża za, jednak, zabawną fabułą i docenia humorystyczne sytuacje, których jest całkiem sporo w tej opowieści.