Starslayer – The Log of The Jolly Roger

Pierwotnie opublikowano na stronie 13 kwietnia 2015

Setki lat w przyszłości Ziemia stała się światem przeludnionym, zanieczyszczonym i zatrutym, z którego ludzie emigrowali na planety układu słonecznego. Po wiekach współżycia w pokoju, pozaziemskie kolonie wszczęły wojny. Ich powodem stało się zamierające Słońce, które dostarczało coraz mniej energii. Mieszkańcy planet najdalej od niego oddalonych rozpoczęli wędrówkę w kierunku centrum Układu Słonecznego, w kierunku planet cieplejszych.

Torin Mac Quillon był celtyckim wojownikiem walczącym przeciwko Imperium Rzymskiemu. W trakcie potyczki z oddziałem Rzymian, tuż przed otrzymaniem śmiertelnego ciosu, został on przeniesiony w daleką przyszłość. Stało się to za sprawą jego potomkini Tamary. Barbarzyńca został wyposarzony w opaskę na głowę, która oddziałując bezpośrednio na jego mózg dostarcza wiedzę umożliwiającą mu rozumienie świata, w którym się znalazł, oraz korzystanie z jego zaawansowanej technologii.
Tamara poprosiła Torina by przyłączył się do misji zleconej jej przez Dyrektoriat Ziemi. Ten zgodził się i został drugim członkiem załogi statku kosmicznego Jolly Roger. Jego barbarzyńska dzikość i odruchy bitewne wspierane wiedzą implantowaną przez opaskę uczyniły z niego groźnego bojownika. Przy jego pomocy Tamara wypełnia swoją misję polegająca na zebraniu rozproszonych po planetach Układu Słonecznego elementów urządzenia generującego olbrzymie ilości energii. Wbrew intencjom Dyrektoratu Ziemi, którego członkowie zamierzali wykorzystać urządzenie do zniszczenia kolonistów na pozostałych planetach, Tamara roznieca gasnące Słońce dając kolonistom więcej czasu na emigrację poza Układ Słoneczny. Jednak staje się to kosztem zniszczenia Ziemi.

W dalszych przygodach, Jolly Roger i jego załoga przemierzają kosmos w poszukiwaniu możliwej do zamieszkania, zielonej planety. Są ścigani przez rządny zemsty Dyrektoriat Ziemi, który ogłosił ich wyjętymi spod prawa przestępcami.

Autorem tej space opery jest amerykański twórca komiksów Mike Grell. Pierwsze sześć odcinków (pełna miniseria) ukazało się w roku 1982 nakładem Pacific Comics. To były te zeszyty, które zwróciły moją uwagę. Głównie ze względu na rysunki Grell’a. Rok później autor przeniósł serię do First Comics, gdzie była kontynuowana z zachowaniem oryginalnej numeracji zeszytów. Grell napisał scenariusz oraz rozrysował plansze do numerów 7 oraz 8 i … pozostawił ten projekt. Rysunki dokończył Lenin Delson, który został głównym rysownikiem serii. Rolę scenarzysty przejął John Ostrander. W późniejszym okresie, swój wkład w jej tworzenie wnieśli również Tim Truman, Hilary Barta oraz Tom Sutton. Ostatni, 34-ty zeszyt Starslayer’a ukazał się w listopadzie 1985.

Przyznaję, iż po odejściu Grell’a oraz wobec kierunku w jakim opowieść poprowadzili jego następcy, moja motywacja do kolekcjonowania tej serii malała w miarę zdobywania kolejnych zeszytów. Nie dozbierałem jej do końca.