Valentina

Pierwotnie opublikowano na stronie 15 czerwca 2016

W roku 1965 włoski twórca komiksów Guido Creppax wykreował postać fotoreporterki Valentiny. Pierwotnie była ona bohaterem drugoplanowym, towarzyszącym głównemu protagoniście serii komiksowej Neutron. Pierwszy epizod, w którym się pojawiła nosił tytuł „La curva di Lesmo”. Tytuł jest nawiązaniem do zakrętu we włoskim Grand Prix Formuły 1 w Monza. Nie trwało długo zanim Valentina doczekała się serii, w której grała główną rolę. Stało się to w roku 1967. Na przestrzeni lat powstało około 30 opowiadań z jej udziałem. Ostatnie z nich ukazało się w roku 1995.

Początkowo, w serii przeważała tematyka detektywistycznej science-fiction i fantasy. Jednak od momentu zdominowania jej przez postać Valentiny na pierwszym planie pojawił się seks. Creppax stopniowo dodawał dziwną i złożoną mieszankę erotyzmu, halucynacji i marzeń sennych. Komiks zdecydowanie zaczął ocierać się o pornografię.

Powodem, dla którego przypominam ten komiks jest jednak muzyka. W roku 2015 ukazała się płyta zatytułowana „La curva di Lesmo”. Zespół muzyków, którym w trakcie nagrywania tej płyty przewodzili Fabio Zuffanti (kompozytor, basista z Genui we Włoszech) oraz Stefano Agnini (włoski keybordzista i kompozytor) nie przyjął żadnej nazwy. Stąd tytuł płyty jest jednocześnie nazwą tej grupy sesyjnej. Utwory na płycie stanowią rock progresywny w najlepszym wydaniu a są inspirowane komiksem Guido Creppaxa. Wskazuje na to nie tylko nawiązujący do pierwszego opowiadania z Valentiną tytuł krążka, ale również jego szata graficzna. Ilustracje zdobiące opakowanie płyty zostały wykonane przez Creppaxa.