Zorro

Pierwotnie opublikowano na stronie 04 maja 2015

W roku 1919, Johnston Mc Culley wymyślił postać Zorro. Opowiadania z jego przygodami były publikowane w popularnych w początku XX wieku, tanich, wydawanych na gorszej jakości papierze magazynach (tzw. pulp magazines). Postać stała się bardzo popularna wśród czytelników, co przyczyniło się do powstania kilku adaptacji filmowych oraz komiksowych.

Do Polski, Zorro trafił w drugiej połowie lat 60-tych XX wieku, jako bohater serialu telewizyjnego wyprodukowanego przez The Walt Disney Studios. Nie wiem ile z 78 odcinków wyprodukowanych w latach 1957-1959 zostało pokazane w polskiej telewizji w tamtym czasie. Pamiętam tylko to, że raz w tygodniu zasiadaliśmy przed telewizorami i z niecierpliwością czekaliśmy na pojawienie się oświetlanego błyskawicami czarnego jeźdźca na czarnym koniu. Do dzisiaj, ten serial oraz aktorzy, Guy Williams wcielający się w postać Zorro, Gene Sheldon jako jego niemy służący Bernardo oraz Henry Calvin odgrywający rolę sierżanta Garcia, stanowią dla mnie szczyt, którego nic nie przewyższyło. To samo dotyczy serii komiksów opublikowanych przez Dell Comics. Hm…sentyment?

Wydawca Dell Comics zamieścił pierwszy odcinek komiksowych przygód Disney’owskiego Zorro w 882 numerze serii Four Color Comics. Było to w lutym 1958 roku. Jeżeli się nie mylę, to wydanych zostało 15 numerów z przygodami tego bohatera. Tak, jak to było w zwyczaju tego wydawcy, wszystkie zeszyty zostały oprawione w okładki ze zdjęciem głównego bohatera pochodzącymi z telewizyjnego serialu The Walt Disney Studios. Podobnie, rysunki przedstawiające głównych bohaterów wzorowane były na aktorach odgrywających główne role w serialu. Autorem tych rysunków był Alex Toth. W 1966 roku Gold Key Comics rozpoczęło publikację serii o Zorro, ale były to jedynie reprinty wydań Dell Comics.

W kilku zdaniach. Akcja toczy się w Kalifornii, w latch 20-tych XIX wieku, podczas panowania Hiszpanów. Młody arystokrata Don Diego de la Vega powraca ze stiudiów w Hiszpani do swojego rodzinnego domu na przedmieściach El Pueblo de Nuestra Señora Reina de los Ángeles sobre El Rio Porciuncula (obecnie Los Angeles). Tam, znany jest jako miłujący książki fajtłapa. Natomiast jego alter ego, Zorro, staje się z jednej strony postrachem dla bezdusznych i często okrutnych urzędników rządowych oraz dla różnego rodzaju bandziorów, a z drugiej strony nadzieją dla gnębionych mieszkańców Kalifornii. Jest on przebiegły tak, jak lis [po hiszpańsku “zorro”], sprawny fizycznie, świetnie jeżdżący konno oraz świetnie władający szpadą i batem. Poza jego służącym Bernardo, nikt nie zna sekretu Zorro.