Battle For A Three Dimensional World

Po raz pierwszy tekst zamieszczono na stronie 23 lutego 2017.

Będąc fanem komiksów tworzonych przez Jack’a Kirby nie mogłem przejść obok tego komiksu obojętnie. Oczywiście znalazł się w mojej kolekcji.

„Battle For A Three Dimensional World” jest komiksem 3D. Został on wydany w roku 1982 przez 3D Video Corporation. Scenariusz napisał Ray Zone a graficznie zrealizował go Jack „King” Kirby. Konwersji na komiks 3D dokonali Tony Alderson, Timothy Cardinale i Steve Aubrey.

W konwencji komiksu super bohaterskiego opowiedziana została historia tworzenia obrazów trójwymiarowych. Od malarstwa, rysunku, poprzez fotografię, przeźrocza, slajdy, film kinowy do telewizji.

Wieki temu, na planecie Stereops rodzi się chłopiec, któremu rodzice nadają imię Stereon. Wyposażony w kosmiczne okulary wytworzone z wykorzystaniem czerwonego i niebieskiego światła bliźniaczych słońc Stereopsa, dorosły Stereon staje się panem czasu i przestrzeni. Przemierza czas i przestrzeń niwecząc działania czarownicy Circe władczyni Planety 2D. Jej celem jest zniszczenie wszelkich form 3D, w tym tych powstających na planecie Ziemia. Wysyła ona oddziały „płaskaczy” (ang. – flatties) w te miejsca czasu i przestrzeni, gdzie Ziemianie tworzą wynalazki w zakresie obrazu trójwymiarowego. Płaskacze mają za zadanie zniweczyć prace Ziemian. Na szczęście, ich wszystkie ataki zostają przewidziane przez telepatkę z planety Stereops, która informuje Streona o tym, gdzie i kiedy musi się on pojawić by powstrzymać płaskaczy.

W ten sposób czytelnik dowiaduje się o pomysłach Leonarda da Vinci, o skonstruowaniu stereoskopu przez Charlesa Wheatstone (1838), o dwukolorowych okularach i anaglifach Ducosa du Haurona, o stereo widokówkach (1851), o filtrach polaryzujących Edwina Landa (pierwszy kolorowy film pokazany na Światowych Targach w Nowym Yorku 1939), o dwusoczewkowych kamerach filmowych Billego Bitzera, o aparacie fotograficznym 3D Setona Rochwite, o producencie filmowym Arch’u Oboler, który nakręcił pierwszy kinowy film 3D „Bwana Devil” (1952) tym samym rozpoczynając kinowy boom 3D (1953-1954), o wynalazku telewizji 3D (1980) Jamesa Butterfielda, Stantona Algera i Daniela Symmesa.

Jednym słowem, komiks edukacyjny o walorach artystycznych docenianych głównie przez fanów twórczości Jack’a Kirby.