„Topolino” dall’Italia

Prawdą jest, że podróże kształcą i poszerzają wiedzę. W tym roku, zwiedzając Bolonię dowiedziałem się, iż właśnie obchodzona jest siedemdziesiąta rocznica rozpoczęcia publikacji we Włoszech magazynu „Topolino”. Historie z Myszką Miki, Kaczorem Donaldem i całą plejadą bohaterów filmów Disney’a są dla tego magazynu tworzone głównie przez włoskich scenarzystów i rysowników.

Z tej okazji zdjąłem z półki tomik, w którym reprodukowana jest pierwsza z licznych przygód Myszki Miki opartych o najwybitniejsze dzieła literatury światowej. Jest to opowieść inspirowana „Piekłem” Dantego Alighieri. Po raz pierwszy opublikowano ją w październiku 1949 w zeszytach siódmym do dwunastego magazynu „Topolino”. Autorami tej wielokrotnie wznawianej historii są scenarzysta Guido Martina oraz rysownik Angelo Bioletto.

Wznowienie, które posiadam znajduje się w szóstym tomie serii „Disney – Capolavori della Letteratura” (Disney – arcydzieła literatury). Został on wydany w roku 2016 przez Giunti Editore S.p.A.

„Seria arcydzieł literatury gromadzi kolekcjonerskie tomy z komiksowymi opowieściami Disneya, inspirowanymi głównymi dziełami literackimi największych autorów klasycznych. Bohaterowie świata Disney’a wkraczają do arcydzieł literatury z ironią i lekkością, ale także z wielkim szacunkiem i uwagą, nadając się do interpretacji klasyki w całkowicie wiarygodny sposób. I tak jest, że Kaczor Donald, Myszka Miki i wszyscy inni okazują się wyjątkowymi wykonawcami, którzy w krótkim czasie stają się bohaterami i złoczyńcami światowej literatury, pomagając nam odtworzyć historie, które zawsze nam towarzyszyły. Dzięki kreatywności i humorowi, jako głównym składnikom, historie zebrane w tej serii pomagają docenić arcydzieła wszech czasów lub odkryć je, w dodatku z uśmiechem.”

Wszystkie zawarte w tym tomie historie są inspirowane twórczością Dantego Alighieri:
L’Inferno di Topolino (Piekło Miki) – sc. Giudo Martina, rys. Angelo Bioletto
L’Inferno di Paperino (Piekło Donalda) – sc. Giulio Chierchini / Masssimo Marconi, rys. Giulio Chierchini
Messer Papero e il Ghibellin Fuggiasco (Pan Kaczka i uciekający Gibelin) – sc. Giovan Battista Carpi / Guido Martina, rys. Giovan Battista Carpi.

Poznajcie Myszkę Miki po włosku – włoscy scenarzyści, włoscy rysownicy, włoski język.