The New York Fed’s Educational Comic Book Series (komiksy Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku)

Od roku 1950 Bank Rezerw Federalnych w Nowym Jorku publikuje komiksy edukacyjne o pieniądzu i finansach (bankowość, polityka pieniężna, inflacja i system Rezerwy Federalnej w Stanach Zjednoczonych, itd.). Adresuje je do młodszych czytelników, których interesują bardziej kreskówki niż makroekonomia.

Komiksy te są dystrybuowane za darmo (do 35 egzemplarzy, każdy następny w cenie 25 centów – wg informacji wydrukowanej na egzemplarzach z roku 1998) do szkół. Są one również dostępne odpłatnie dla szerszego odbiorcy. Seria jest stworzona dla uczniów gimnazjum, liceum i szkół podstawowych. Jej pomysłodawcy chcą w ten sposób pobudzić ich ciekawość i podnieść świadomość na temat możliwej kariery w dziedzinie ekonomii i finansów. Dla każdego komiksu przygotowywane są plany lekcji, które spełniają krajowe i stanowe standardy dla Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut. Komiksy uczą młodych ludzi podstawowych zasad ekonomicznych i roli Rezerwy Federalnej w systemie finansowym.

Seria składa się z dziesięciu około 20-stronicowych zeszytów. Kilka było wielokrotnie wznawianych W tym, kilka wznowień uzyskało nową treść graficzną, by przybliżyć je nowym generacjom czytelników. Na przykład, wydana w 1994 roku „Historia pieniądza” była wznawiana dwanaście razy w nakładach po 250 tysięcy egzemplarzy.

Komiksy oferują uproszczone podejście do skomplikowanych zagadnień finansowych, ale zrobiono wszystko, aby zbytnio nie zubożyć treści. Siłą rzeczy, zawierają one wiele terminologii i szczegółów, które mogą przytłoczyć nastolatka przy pierwszym czytaniu. Dlatego, w pierwszej kolejności dystrybuowane są one do szkół, gdzie czytelnika może wesprzeć nauczyciel.

Wiele scenariuszy napisał Edward Steinberg, pracownik Banku Rezerw Federalnych. Ciekawostką jest to, że on sam nie lubił komiksów. Wyznał, że „oprócz pracy, którą wykonałem w Fed, nie interesuję się komiksami (…) Jednak właściwym było to, że miałem za zadanie pisanie scenariuszy do tych komiksów, ponieważ gdy byłem w szkole, mój promotor pracy dyplomowej zasugerował, abym spróbował zarabiać na życie poprzez humor. Zastanowiło mnie to, gdyż nigdy nie słyszał on żadnego z moich żartów; tylko przeczytał moją propozycję pracy dyplomowej.

Znane mi (posiadane przeze mnie) tytuły z tej serii to:
„A Penny Saved” (Zaoszczędzony grosik) _ sc. Edward Steinberg, rys. Shepsil Scheinberg
„The Story of Money” (Historia pieniądza) – sc. Edward Steinberg, rys. Norman Nodel
“Once Upon a Dime” (Była sobie kiedyś 10-centówka) –sc. John Martin, rys. Claude Martinot/Al Wenzel
“The Story of Checks And Electronic Payments” (Historia czeków i platności elektronicznych) – sc. Gail Donovan, rys. Luis Domingues
“The Sory of Banks” (Historia Banków) – sc. Gail Donovan, rys. Norman Nodel
“The Story of Monetary Policy” (Historia polityki monetarnej) – sc. Edward Steinberg, rys. Norman Nodel
“Too Much, Too Little” (Zbyt dużo, zbyt mało)- sc. Daniel Rosen/Richard Trainer/Al Wenzel, rys. Al Wenzel
“The Story of Foreign Trade And Exchange” (Historia zagranicznego handlu i giełdy) – sc. Cedric Fan, rys. Shepsil Scheinberg
“The Story of Inflation” (Historia inflacji) – sc. Edward Steinberg, rys. Norman Nodel


Większość z tych komiksów można przeczytać, np. na tej stronie internetowej Muzeum i Biblioteki Hagley: https://digital.hagley.org/frbnycomics