Orfani

Serią Orfani zainteresowałem się latem roku 2017 kupując w kiosku z gazetami na dworcu w Civitavecchia pierwszy tom ostatniej (nie wiedząc o tym) części opowieści. Podczas jego czytania zwróciłem uwagę na pewne niezrozumiałe dla mnie odniesienia. Wtedy, po dokładnym przyjrzeniu się stopce wydawniczej, zauważyłem, że ten numer jeden, w rzeczywistości jest numerem 43 większej całości. Zaintrygowany postanowiłem zebrać całość i dopiero wtedy powrócić do lektury. Była to bardzo dobra decyzja. Autorzy opowieści wielokrotnie zaskoczyli mnie zwrotem wydarzeń. Jest to główny powód, dla którego nie napiszę wiele o fabule. Zepsułbym tym przyjemność czytania, wszystkim tym, którzy chcieliby poznać tę opowieść.

Jest to seria S-F z jej wszystkimi, niezbędnymi elementami, czyli:
• kataklizm, w którym zniszczeniu ulega znaczna część Europy i zginęła 1/6 populacji Ziemi, o spowodowanie którego posądzeni zostają obcy z kosmosu,
• post apokaliptyczna wizja Ziemi,
• wojna na innej planecie,
• niezwykła fauna i flora tej planety,
• wysoki poziom techniki i technologii,
• połączenie duchowości z cyberprzestrzenią.

W oparciu o te elementy zostaje opowiedziana historia dochodzenia jednostki do niemal absolutnej władzy oraz o tym, jak władza korumpuje. Jest to historia kłamstwa na skalę globalną podpieranego tragediami orkiestrowanymi w myśl zasady „po trupach do celu”. Jest to historia indoktrynacji jednostki począwszy od jej najmłodszych lat. Jest to historia o podsycaniu uprzedzeń dla zysku politycznego. Jest to również historia o przyjaźni, miłości, nienawiści, zemście i nadziei.

Składają się na nią następujące części:
Orfani [Sieroty] – 12 zeszytów
Ringo -12 zeszytów
Nuovo Mondo [Nowy Świat] – 12 zeszytów
Juric – 3 zeszyty
Terra [Ziemia] – 3 zeszyty
Sam – 12 zeszytów
Terra: A proposito del futuro [Ziemia: A propo przyszłości] – 1 zeszyt

Każda część opisuje losy sierot. Tych, które stają się super żołnierzami gotowymi wykonać każdy rozkaz. Tych, które wykorzystywane są jako niewolnicza siła robocza. Tych, które walczą w ruchu oporu. Tych, które będąc dziećmi sierot, same stają się sierotami. Tej, która odbywa drogę od sieroctwa do niemal absolutnej władzy nad Planetą (najpierw Ziemią, a potem Nowym Światem – planetą będąca celem emigracji populacji Ziemi). To one, są głównymi bohaterami opowieści rozpisanej na przestrzeń kilkudziesięciu lat. Pomimo upływu czasu oraz zmian miejsca akcji, grupa postaci przedstawionych w pierwszej części jest elementem łączącym wszystko w całość. Jest jeszcze pointa, która zaskoczy czytelnika i skłoni go do ponownego przejrzenia całości w poszukiwaniu znaków jej nadejścia.

Serię opublikowało w latach 2013 – 2018 włoskie wydawnictwo Sergio Bonelli Editore.

Obejmuje ją 55 zeszytów po sto stron każdy. Zawartą na niemal pięciu i pół tysiącach stronach historię opowiedzieli:

Scenarzyści: Roberto Recchioni (pomysłodawca i główny scenarzysta), Michelle Monteleone, Giovanni Masi, Emiliano Mammucari, Mateo Mammucari, Paola Barbato, Luca Vanzella, Mauro Uzzeo, Carlo Ambrosini, Paolo Bacilieri, Werther Dell’Edera.

Rysownicy: Federico Vicentini, Pietrantonio Bruno, Luca Claretti, Antonello Becciu, Luca Casalanguida, Andrea Accardi, Emiliano Mammucari, Carmine di Giandomenico, Roberto de Angelis, Gigi Cavenago, Mateo Cremona, Davide Gianfelice, Giorgio Santucci, Alessandro Bignamini, Luca Maresca, Massimi Dall’Oglio, Luca Maresca, Luca Genovese, Alessio Avalone, Alex Massaci, Luigi Pittaluga, Giancarlo Orivales, Roberto Zaghi, Gianluca Maconi, Luca Maresca, Luca Casalanguida, Artura Lauria, Aka B, Fabrizio des Dorides, Antonio Fuso, Gulio Rincione, Francesco Mortarino, Daniele Nicuolo, Jacopo Starace, Sergio Mancinelli, Luca Claretti, Fernando Proietti, Mirko Treccani, Simone di Meo, Francesca Vartuli, Pierluigi Minotti, Manuel Bracchi, Andrea Pompeo, Luigi Formisano, Giorgio Spaletta.

Pomimo tak wielu współpracujących twórców, całość jest nad wyraz spójna scenariuszowo i graficznie.

Warto też wspomnieć, że była to pierwsza seria komiksowa wydawnictwa Sergio Bonelli Editore zaprezentowana w całości w kolorze.