Hokuto-no-ken ( 北斗の拳 ) Fist of the North Star

Na początku lat 90-tych XX wieku wpadł mi w ręce egzemplarz wydawanego przez Shūeishę tygodnika Shūkan Shōnen Janpu (週刊少年ジャンプ ) poza Japonią znanego jako Weekly Shōnen Jump. Był to mój pierwszy kontakt z oryginalnym komiksem japońskim.

Wśród wielu zawartych w tym grubym jak cegła tomie, różnych tematycznie i graficznie serii, moją uwagę przykuła szczególnie jedna. Były ku temu dwa powody. Pierwszy to tematyka – science-fiction i sztuki walki. Drugi, wynikający z pierwszego, to długie sekwencje, graficznie zrozumiałej bez słów (ważne przy braku znajomości języka japońskiego), brutalnej nawalanki okraszonej głównie onomatopejami.

Była to seria Hokuto-no-ken, w angielskim tłumaczeniu znana jako Fist of the North Star. Jej autorami są scenarzysta Buronson oraz rysownik Tetsuo Hara. Ukazywała się w tygodniku Weekly Shōnen Jump na przestrzeni lat 1983 – 1988.

Akcja mangi toczy się na Ziemi po atomowej apokalipsie. Pozostałe przy życiu grupy ludzi walczą o przetrwanie w poszukiwaniu żywności i czystej wody. Głównym bohaterem jest Kenshiro, spadkobierca szkoły walk Hokuto Shinken uczącej zabijania przeciwnika poprzez uderzanie określonych witalnych punktów ciała, co powoduje jego destrukcję od wewnątrz. Pragnący żyć w pokoju, Kenshiro zostaje zmuszony do tego by zostać obrońcą słabych i bezbronnych. Jego życie staje się jedną, nieustającą walką z licznymi gangami bandytów żerujących na słabszych od siebie.

Nie znam języka japońskiego, a z tej mangi zebrałem tylko kilka pierwszych tomików wydanych przez Shūeishę w cyklu wydawniczym Jump Comics. Dlatego nie będę rozpisywał się o fabule. Jeżeli udało mi się Was zainteresować, to mnóstwo informacji na temat tej bardzo popularnej serii znajdziecie w Internecie.