Bomba The Jungle Boy

Fenomen i popularność opowieści o Tarzanie Edgara Rice Burroughsa były/są inspiracją oraz tłem dla wielu prób wykorzystania tematu ludzkiego dziecka samotnie dorastającego w dżungli afrykańskiej, indyjskiej, czy też południowoamerykańskiej .

Przykładem niech będzie seria 20 książek przygodowych dla chłopców publikowana w latach 1926-1938 XX wieku przez Cupples & Leon. Autor tych książek był zbiorowy (Stratemeyer Syndicate), podpisywany pseudonimem Roy Rockwood. Akcja opowiadań, których bohaterem jest biały chłopiec Bomba, toczy się pierwotnie w dżungli Ameryki Południowej a następnie w Afryce. O jego przygodach można powiedzieć „znacie? … no to posłuchajcie” 🙂 No chyba, że jest tutaj ktoś, kto jeszcze nie poznał Tarzana i/lub jego klonów.

Książki były tak popularne, że Monogram Pictures nakręciło 12 filmów kinowych, w których w postać Bomby wcielił się Johnny Sheffield, znany jako Boy – syn Tarzana z serii filmów z Johnem Weissmullerem. Był też serial filmowy, ale nie wiem o nim zbyt wiele, poza tym, że był emitowany w USA w roku 1962.

Naturalnym było to, że postać Bomby trafiła także na strony komiksów. Licencję do postaci wykupiło DC Comics. W roku 1967 ukazał się pierwszy numer serii poświęconej temu bohaterowi. Ukazało się jedynie siedem numerów tej serii. Ja zwróciłem na nią uwagę zobaczywszy w którymś z zeszytów DC reklamę okładki 2-go numeru. Podziałała ona na wyobraźnię 10-latka, który postanowił zdobyć ten zeszyt. Chwilę to zajęło, ale trafił on do kolekcji wraz kilkoma innymi z siedmiu zeszytów.

Autorami komiksowych opowiadań są scenarzyści Otto Binder, George Kashdan, Denis O’Neal i Henry Boltinoff oraz rysownicy Leo Sommers, Jack Sparling i Henry Boltinoff.