BETON – Szczecińskie Spotkania z Popkulturą, 18 listopada 2017

Wraz z organizatorami Spotkania zapraszamy na: prelekcje, spotkania z twórcami, warsztaty, giełdę komiksów, gry, cosplay. To wszystko w Szczecinie w dniu 18 listopada 2017.

Uczestnikami spotkań będą, między innymi:
Hubert Ronek – grafik i twórca komiksów, który współpracuje ze „Studio Domino” Sp. z o.o.
Piotr Drzewiecki – grafik, twórca komiksów, jeden z pierwszych założycieli „Studio Domino” Sp. z o.o., współredaktor i kierownik artystyczny pierwszych numerów magazynu „Znakomiks”
niżej podpisany – fan i kolekcjoner komiksów, współzałożyciel „Studio Domino” Sp. z o.o., redaktor naczelny magazynu „Znakomiks”

Zapraszam w imieniu organizatorów,
Andrzej Baron

Więcej informacji znajdziecie tutaj www.pop-art.org.pl/beton

Zaszufladkowano do kategorii Newsy

Komplety magazynu „Znakomiks” z oryginalnymi rysunkami – 2

Razem z Karoliną Klein (Tadych) przygotowaliśmy zestawy magazynu „Znakomiks”. Każdy zestaw kompletuje całą serię komiksu „Jen” autorstwa Karoliny, z jej rysunkami oraz moimi dialogami. Do każdego zestawu dołączony zostanie oryginalny rysunek wykonany i podpisany przez Karolinę. Zestawy będą dostępne w SD, a podczas Festiwalu Komiksu w Łodzi, dzięki grzeczności, na stoisku Ongrysa.

Zaszufladkowano do kategorii Newsy

Komplety magazynu „Znakomiks” z oryginalnymi rysunkami – 1

Razem z Piotrem Drzewieckim przygotowaliśmy zestawy magazynu „Znakomiks”. Są to zestawy kompletujące wszystkie odcinki serii „Powrót Czarta” z moim scenariuszem i rysunkami Piotra. Do każdego zestawu dołączony zostaje oryginalny rysunek A4 narysowany i podpisany przez Piotra. Komplety są dostępne w SD, a podczas Festiwalu Komiksu w Łodzi, dzięki uprzejmości, na stoisku Ongrysa.

Zaszufladkowano do kategorii Newsy

Jack Kirby’s Heroes And Villains

Od pierwszych kadrów, które ponad pięćdziesiąt lat temu zobaczyłem w jakiejś reklamie umieszczonej na wewnętrznej stronie okładki jednego z tzw. „klasikerów”, jestem nieustającym miłośnikiem twórczości Jacka „Króla” Kirby.

W ślad za opisaną w zeszłym tygodniu publikacją „Jack Kirby: Checlist”, postanowiłem zdjąć z półki jeszcze jedną, która podobnie obszernie i, tym razem, w pełni obrazowo prezentuje dorobek tego twórcy.

Jest to „Jack Kirby’s Heroes And Villains”. Oryginalnie, powstała ona na początku lat 70-tych jako walentynkowy prezent rysownika dla jego żony Roz. W książce tej znajduje się 125 rysunków przedstawiających największe kreacje Kirby’ego z jego, wtedy, 50-letniego dorobku. To, zdjęte przeze mnie z półki, pierwsze publiczne wydanie tych rysunków powstało za zgodą żony Jack’a w roku 1994. Ich wydawcą jest Pure Imagination Publishing. W przygotowaniu tej publikacji współuczestniczyło stu dwudziestu pięciu twórców, którzy oddali hołd „Królowi” poprzez nałożenie tuszu na jego wykonane ołówkiem rysunki. Z pełną listą uczestników tego projektu możecie zapoznać się oglądając dołączony skan strony 276 tej książki. Każdy z nich położył tusz na jednym z rysunków. Każdy rysunek został przez wydawcę opatrzony notką informującą o dacie i miejscu (komiksie) pierwszego pojawienia się danej postaci narysowanej ręką Jack’a Kirby. Każda postać została też opisana w kilku zdaniach.

Wierzę, że dla każdego miłośnika twórczości Jacka Kirby jest to pozycja z rodzaju „muszę-to-mieć”. Dla mnie stała się taką w momencie jej publikacji.

„Dziewanna, szczury i inne historie”

„Dziewanna, szczury i inne historie” to tytuł kolejnej publikacji z cyklu „Przebudzone legendy” Adama Święckiego. Tym razem scenariuszowo wsparł go Robert M.Heske. Wydawcą tomu jest Timof i cisi wspólnicy. Premiera w tym miesiącu. Jest to nawiązanie do i kontynuacja serii, której publikację wiele lat temu rozpoczęło Studio Domino Sp. z o.o. Szczerze polecam.

Więcej na temat komiksu można przeczytać tutaj: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/przebudzone_legendy/1-w2

Zaszufladkowano do kategorii Newsy

Jack Kirby: Checklist

Tym razem z półki nie zdjąłem komiksu, ale pozycję którą posiada (chciałby posiadać?) prawdopodobnie każdy zagorzały fan twórczości Jacka „Króla” Kirby (28 sierpnia 1917 – 6 luty 1994).

Jest to „Jack Kirby: Checklist” wydana w roku 1998 przez TwoMorrows. Publikacja powstała we współdziałaniu wielu osób, które skompilowały wszystkie (prawdopodobnie wszystkie) publikacje, w których swój wkład miał Jack Kirby. Aby nie pominąć żadnego ze współautorów tej publikacji, zdecydowałem się na przedstawienie skanu strony informacyjnej. Dowiecie się z niej również nieco więcej o zawartości oraz o sposobie prezentacji zawartych w niej informacji. Zawartość zeszytu została autoryzowana przez spadkobierców twórcy, tj. przez The Kirby Estate.

W skrócie. Zeszyt zawiera bibliografię Króla komiksu amerykańskiego. Na 94 stronach, drobnym drukiem przedstawiono listę publikacji ze wskazaniem formy zaangażowania Kirby’ego: scenariusz, zarys opowieści, rysunek, planowanie stron, grafika na okładkę, itd. Kompendium wiedzy dla kolekcjonerów twórczości Kirby’ego. Cenne są informacje o wydanych przedrukach wczesnych, trudnodostępnych i dlatego drogich komiksów. Dzięki temu, fani mogą zapoznać się z dużą częścią twórczością swojego idola za w miarę przystępną cenę.

Kirby rozpoczął rysowanie komiksów w roku 1936 i tworzył niemal do ostatniego dnia życia. Ostatnim komiksem, nad którym pracował był „Phantom Force”. Seria stworzona przez Kirby’ego i Thibodeaux została wydana w roku 1994 przez Image Comics (#1 i 2) oraz Genesis West (#0, 3-8).

„Jack Kirby: Checklist” przedstawia przeogromny dorobek twórczy Kirby’ego. Przeglądając listę tworzonych i współtworzonych przez niego komiksów, każdy dostrzeże jego olbrzymi wkład w kreowaniu światów i postaci komiksowych dla wielu amerykańskich wydawców. Wiele z tych postaci stało się ikonami komiksu amerykańskiego. Ba, ikonami amerykańskiej popkultury.

Okazją do zdjęcia tej pozycji wydawniczej z półki jest fakt, iż gdyby żył, Kirby obchodziłby w tym tygodniu swoje setne urodziny.

Metamorpho The Element Man

W roku 1968, w zalążku mojej kolekcji pojawiły się pierwsze amerykańskie komiksy firmy DCBatman, Detective Comics, Spectre, Hawkman, Superman. Ich pojedyncze numery stanowiły wtedy ozdobę kolekcji.
Znajdowały się w nich reklamy zeszytów innych serii publikowanych równolegle. W ten sposób dowiedziałem się o wielu bohaterach z uniwersum DC. Wśród nich znajdował się Metamorpho. Reklama okładki 15-tego zeszytu jego serii zafascynowała mnie.

Dla dziesięciolatka, w Polsce lat 60-tych XX wieku, było to coś niesamowitego. Fantastyczność postaci przedstawionej na tej okładce przebiła wszystkich dotychczas poznanych bohaterów. Koniecznie musiałem zdobyć ten komiks. Musiałem poznać tego bohatera oraz jego, na pewno wspaniałe, przygody. Jakiś czas później, u jednego z moich kolegów miałem okazję przejrzeć niemiecki (a może holenderski), czarno-biały przedruk jednego z zeszytów. Egzemplarz ten „wyciekł” z którejś z polskich drukarni pracujących na zlecenie zachodnich wydawców. Obejrzane strony utrwaliły mnie w marzeniu posiadania tamtego, reklamowanego zeszytu.

W miarę upływu czasu pozostało tylko wspomnienie marzenia. Aż nagle, po około ćwierćwieczu, uczestnicząc w jednej z giełd komiksowych w Londynie … „se idę i se patrzę” … jeden z wystawców miał ten zeszyt na stole. Nawet nie próbowałem negocjować ceny. Nieco później udało mi się zdobyć jeszcze kilka innych zeszytów serii. Ostatecznie, z sentymentu do dziecięcego marzenia, nabyłem przedruk całej serii zebranej w czarno-białej publikacji „DC Showcase”.

Twórcą postaci Metamorpho the Element Man był Bob Haney. Pierwotnie miała to być parodia fantastycznych bohaterów licznie pojawiających się w komiksach tamtego czasu. Poza scenariuszem, wskazują na to rysunki postaci wykreowanych przez Ramonę Fradon przedstawiające bohaterów komiksu w nieco karykaturalny sposób. Oprócz Ramony Fradon, odcinki serii rysowali również Mike Sekowsky, Murphy Anderson, Sal Trapani, Jack Sparling, Joe Orlando, Alex Sinclair.

Metamorpho pojawił się po raz pierwszy w styczniu roku 1965 w 57 numerze „The Brave And The Bold”. Od razu spodobał się czytelnikom. To doprowadziło do publikacji jego przygód w jego własnej serii. W latach 1965 do 1968 ukazało się 17 zeszytów.

Głównym bohaterem komiksu jest podróżnik i poszukiwacz przygód Rex Mason. Pracując na zlecenie Simona Stagga właściciela firmy Stagg Enterprises zakochał się ze wzajemnością w córce Stagga, Sapphire. Nie spodobało się to ojcu dziewczyny, który postanowił pozbyć się Mansona. Wysłał go w kolejną podróż do Egiptu, gdzie miał on odnaleźć Oko Ra. Wraz z nim wysłał swojego ochroniarza Java , który był rozmrożonym neandertalczykiem, któremu Stagg sztucznie podwyższył iloraz inteligencji, i który podkochiwał się w jego córce. Zlecił mu zabójstwo Masona. Po znalezieniu Oka Ra, Java ogłuszył Masona i zamknął w piramidzie wraz z pozostałymi tam artefaktami. Wśród nich był meteoryt, z kawałka którego wykonano Oko Ra, a którego działanie na organizm podróżnika spowodowało jego transformację. Stał się dziwadłem ze zdolnością do zmiany swojego ciała lub jego części w jeden konkretny pierwiastek lub związek chemiczny. Siłą woli może zmieniać swoje ciało lub jego części ze stanu stałego w stan lotny albo płynny. Może formować je w rozmaite kształty i przedmioty (sprężyny, skrzydła samolotu, a nawet tak skomplikowane jak armata czy różnego rodzaju pojazdy). Praktycznie niezniszczalny, posiada jedną słabość. Podobnie, jak Supermana obezwładnia kryptonit, tak Metamorpho staje się bezsilny w pobliżu Oka Ra. Główne wątki serii to utrzymująca się miłość pomiędzy Rexem i córką Stagga, zazdrość i knowania Javy, próby wykorzystywania Metamorpho przez Stagga, który ma możliwość kontrolowania go z pomocą Oka Ra, oraz ogólnie walka ze złem, kryminalistami, szalonymi naukowcami, przybyszami z kosmosu.

Po zamknięciu serii, popularny w tak zwanym „srebrnym wieku” komiksu amerykańskiego bohater zniknął na wiele lat. Ponownie pojawił się w uniwersum DC po latach. Ale to już inna historia.