Starblazer – Space Fiction Adventure in Pictures

W roku 1979, szkockie wydawnictwo D.C.Thomson & Co. Ltd. rozpoczęło publikację serii kieszonkowych, czarno-białych komiksów S-F zatytułowaną „Starblazer – Space Fiction Adventure in Pictures”. Poza pierwszymi trzema numerami, które wydano w odstępach jednomiesięcznych, komiksy tej serii ukazywały się dwa razy w miesiącu. Pomimo słabej dystrybucji (zeszyty można było spotkać w większości kiosków w Szkocji i sporadycznie na pozostałych obszarach Wielkiej Brytanii) serię kontynuowano do 01 stycznia 1991 roku, kiedy to ukazał się jej ostatni, 281 numer. Mniej więcej w połowie okresu publikacji, seria zmieniła tytuł na „Starblazer – Fantasy Fiction in Pictures”. Było to związane z tym, że opowiadania fantasy lub space-fantasy zaczęły przeważać nad opowiadaniami science-fiction i space-opera.

Pomimo tego, że kilka postaci pojawiło się w więcej niż jednym opowiadaniu, każdy zeszyt stanowi zamkniętą historię. Dlatego zbieranie tej serii jest stosunkowo mało stresujące. Robię to głównie z sentymentu. Pierwsze pięć numerów „Starblazer” kupiłem podczas wakacji w roku 1979 hurtem w małym sklepiku z prasą i słodyczami w którejś z wiosek na północny-zachód od Glasgow. Starsza pani będąca właścicielką sklepiku, powiedziała puszczając do mnie oko „mężczyźni zawsze pozostają chłopcami marzącymi o przygodach”. Coś w tym jest. Teraz, gdy mam ku temu okazję, kupuję kolejne zeszyty przeglądając ich zawartość i wybierając te, których strona graficzna najbardziej odpowiada mi w danej chwili. Tak …, w tym wypadku kieruję się głównie rysunkami. Historie prezentowane na stronach „Starblazer” nie są wielką S-F lub fantasy. Ot, fajne czytadełka. Chociaż, znalazłem wśród nich kilka całkiem ciekawych nie tylko graficznie ale również scenariuszowo. A jest w czym wybierać. Z wydawcą tej serii współpracowała plejada brytyjskich (i nie tylko) scenarzystów oraz grafików, np.: Grant Morrison, Cam Kennedy, Walter Cyril Henry Reed, John Ridgway, Enrique Alcatea, Mike Chinn, Mike McMahon, Colin MacNeil, John Radford, John Smith, Jose Casanovas, Alan C.Hemus, Rafael Secura, Steve Holland, Alan Rogers, Mike Knowles, Keith Robson, Mikal R.Kayn, Tony O’Donnel i inni.

Wydawca serii przemycał przy okazji jej wydawania nieco informacji na temat kosmosu i jego eksploracji. Na drugiej, trzeciej i czwartej stronach okładki prezentowane były zdjęcia i teksty o technice kosmicznej, programach kosmicznych, astronautach, sputnikach, satelitach, planetach, itp.