ODY-C

Iliadę oraz Odyseję napisane przez Homera przeczytałem dawno temu. Ich lekturę rozpocząłem z obowiązku (lektury szkolne), a dokończyłem wciągnięty w fabułę. Nieco później, Telewizja Polska wyemitowała serial „Odyseja”. Była to koprodukcja włosko-francusko-niemiecko-jakaśtamjeszcze. Jak wiele seriali emitowanych w latach 60-tych i 70-tych, film ten cieszył się dużym zainteresowaniem widzów. Od tamtej pory, nie wracałem do dzieł Homera w ich żadnej wersji czy interpretacji (książkowej, telewizyjnej lub kinowej), aż …

… w listopadzie roku 2014, wydawca Image Comics Inc. rozpoczął publikację serii komiksowej ODY-C. Jej autorami są Matt Fraction (sc.) oraz Christian Ward (rys.). Jest to przewrotna adaptacja Odysei Homera. Jej przewrotność zawiera się głównie w trzech elementach. Po pierwsze, cała historia dzieje się w niezmierzonych przestrzeniach kosmosu. Po drugie, cały znany wszechświat zamieszkują kobiety i tylko kilku osobników rodzaju męskiego. Po trzecie, statkiem, na którym „żeglują” bohaterowie opowieści jest krążownik kosmiczny ODY-C.

Główna intryga oraz przedstawiane zdarzenia zaczerpnięte są z eposu Homera. Przy tym, teksty w komiksie pisane są, tak jak to zrobił Homer, sześciosylabowym heksametrem daktylicznym.

Po zwycięskim zakończeniu stuletniej wojny galaktycznej, Odyssia i jej towarzyszki rozpoczynają podróż do rodzimej Ithicaa. Nie wiedzą tego, iż będzie to najdłuższa, najdziwniejsza i najniebezpieczniejsza podróż ich życia. Wszystko to z powodu knowań bogiń Olimpu. Głównymi sprawczyniami przypadków Odyssi są wszechmatka Zeus (przywoływana jako Ona lub Ona-On) oraz Osidion (władczyni przestrzeni wszechświata). To ich celowe działania utrudniają podróżniczkom przemierzanie „mórz” kosmosu i rzucają ODY-C na planety będące zagubionymi w przestrzeni wyspami, na których Odyssia i jej towarzyszki przeżywają (chociaż nie wszystkie uchodzą z życiem) niebezpieczne przygody.

Jestem obarczony lekturą pierwowzoru. Dlatego trudno jest mi wyobrazić sobie, w jaki sposób komiks ten odbierają czytelnicy, którzy nie czytali Odysei Homera. Dla mnie, niezłą zabawą jest rozpoznawanie postaci, wątków i sytuacji opisanych przez Homera a tutaj przedstawionych w ich nowej, przewrotnej wersji. Całość przyjemności dopełniają niezwykłe rysunki Warda.

Do tej pory ukazały się trzy zeszyty. Czwarty spodziewany jest w kwietniu tego roku. Całość planowana jest na 24 zeszyty.

Devil Dinosaur

Devil Dinosaur jest dinozaurem przypominającym Tyrannosaurusa Rex. Swoją czerwoną skórę zawdzięcza temu, że w młodości został osaczony i niemal spalony żywcem przez myśliwych z Plemienia Zabójców (Killer-Folk). Ogień wybuchającego wulkanu, w który został zapędzony, aktywował mutację, która nie tylko zmieniła kolor jego skóry, ale również dała mu siłę znacznie większą od posiadanej przez innych osobników jego rasy. Młody zwierz został wyratowany z opresji przez chłopca o imieniu Moon-Boy pochodzącego z Plemienia Małych Ludzi (Small Folk) wyglądem zbliżonych do małp. Od tej pory, obaj stali się nierozłączną parą.

Diabeł i Księżycowy Chłopiec przemierzają Świat Dinozaurów, który jest alternatywną wersją Ziemi we wszechświecie równoległym do naszego, i który zamieszkują wspólnie dinozaury oraz prymitywne, humanoidalne plemiona. Twórca komiksu, a był nim Jack Kirby, nie byłby sobą, gdyby do opowieści nie wprowadził elementów S-F. Dlatego, oprócz typowych dla prehistorii przygód, bohaterowie komiksu przeżywają spotkania z wysoce zaawansowanymi cywilizacjami obcych oraz, w ostatnim narysowanym przez Kirby’ego odcinku, teleportację na współczesną Ziemię.

Jack Kirby napisał scenariusz i narysował wszystkie dziewięć odcinków serii wydanej przez Marvel Comics. Pierwszy numer serii, która wśród wielbicieli twórczości Kirby’ego stała się jedną z kultowych kreacji, ukazał się w kwietniu 1978 roku. Po zamknięciu serii, jej bohaterowie pojawiali się sporadycznie w jedno-zeszytowych publikacjach, które, niestety, nie wychodziły spod pióra i ołówka Jacka Kirby’ego.

Bog Beast

Bog Beast (Bestia z bagna) to postać, która mogła zaistnieć na dłużej w publikacjach komiksowych, podobnie jak Man-Thing (Marvel) lub Swamp Thing (DC). Podobieństwa między tymi trzema osobnikami są bardzo wyraźne: miejsce pojawienia się na bagnach, potworny wygląd, niezniszczalność, brak możliwości komunikowania się za pomocą mowy, stosowanie przemocy jedynie w obronie siebie lub innych. Jest również pewna różnica, w oparciu o którą można było szerzej rozwinąć pomysł. W przypadku bohaterów komiksów Marvela oraz DC ich geneza jest niemal identyczna. Oba potwory powstały w rezultacie wypadków, jakim ulegli naukowcy zajmujący się badaniem pewnych chemikaliów. W obu wypadkach, utracili oni człowieczeństwo zamieniając się w istoty (bardziej rośliny niż istoty żywe) kierujące się głównie instynktem. Bog Beast jest istotą w pełni rozumną. Jest jednym z mieszkańców głębi Ziemi, który został wysłany na powierzchnię w celu jej zbadania.

Scenariusz napisał John Albano a komiks narysował Jack Sparling. Redaktorem serii oraz autorem okładki był Larry Lieber. Opowiadanie o Bestii z bagna zostało opublikowane w roku 1975, w drugim zeszycie „Tales of Evil”, serii wydawanej przez Atlas Comics. Druga i ostatnia historia z udziałem tej postaci ukazała się w trzecim numerze tej serii. Niestety, podobnie jak w przypadku wielu innych postaci wykreowanych dla tego wydawnictwa, jej komiksowe życie było krótkie. Pomysł nie doczekał się kontynuacji.