Jack Kirby: Checklist

Tym razem z półki nie zdjąłem komiksu, ale pozycję którą posiada (chciałby posiadać?) prawdopodobnie każdy zagorzały fan twórczości Jacka „Króla” Kirby (28 sierpnia 1917 – 6 luty 1994).

Jest to „Jack Kirby: Checklist” wydana w roku 1998 przez TwoMorrows. Publikacja powstała we współdziałaniu wielu osób, które skompilowały wszystkie (prawdopodobnie wszystkie) publikacje, w których swój wkład miał Jack Kirby. Aby nie pominąć żadnego ze współautorów tej publikacji, zdecydowałem się na przedstawienie skanu strony informacyjnej. Dowiecie się z niej również nieco więcej o zawartości oraz o sposobie prezentacji zawartych w niej informacji. Zawartość zeszytu została autoryzowana przez spadkobierców twórcy, tj. przez The Kirby Estate.

W skrócie. Zeszyt zawiera bibliografię Króla komiksu amerykańskiego. Na 94 stronach, drobnym drukiem przedstawiono listę publikacji ze wskazaniem formy zaangażowania Kirby’ego: scenariusz, zarys opowieści, rysunek, planowanie stron, grafika na okładkę, itd. Kompendium wiedzy dla kolekcjonerów twórczości Kirby’ego. Cenne są informacje o wydanych przedrukach wczesnych, trudnodostępnych i dlatego drogich komiksów. Dzięki temu, fani mogą zapoznać się z dużą częścią twórczością swojego idola za w miarę przystępną cenę.

Kirby rozpoczął rysowanie komiksów w roku 1936 i tworzył niemal do ostatniego dnia życia. Ostatnim komiksem, nad którym pracował był „Phantom Force”. Seria stworzona przez Kirby’ego i Thibodeaux została wydana w roku 1994 przez Image Comics (#1 i 2) oraz Genesis West (#0, 3-8).

„Jack Kirby: Checklist” przedstawia przeogromny dorobek twórczy Kirby’ego. Przeglądając listę tworzonych i współtworzonych przez niego komiksów, każdy dostrzeże jego olbrzymi wkład w kreowaniu światów i postaci komiksowych dla wielu amerykańskich wydawców. Wiele z tych postaci stało się ikonami komiksu amerykańskiego. Ba, ikonami amerykańskiej popkultury.

Okazją do zdjęcia tej pozycji wydawniczej z półki jest fakt, iż gdyby żył, Kirby obchodziłby w tym tygodniu swoje setne urodziny.