Cyberiada: siedem wypraw Trurla i Klapaucjusza

Uczęszczając do podstawówki a potem do liceum, zaczytywałem się powieściami S-F. Książki Stanisława Lema stanowiły żelazną pozycję w mojej biblioteczce. Pamiętam również słuchowiska radiowe, emitowane w „Trójce”, oparte o opowiadania składające się na „Cyberiadę” („Bajki robotów”).

Opowiadania w cyklu „Cyberiada” osadzone są w nieokreślonych, bajkowych czasach. Większość bohaterów to antropomorficzne roboty lub inteligentne maszyny. Są wśród nich królowie, rycerze, księżniczki, smoki. Głównymi bohaterami opowiadań są dwaj genialni, nieustannie rywalizujący ze sobą wielcy konstruktorzy Trurl i Klapaucjusz. „Dla sławy i potwierdzenia swoich możliwości Trurl z Klapaucjuszem gotowi są przyjąć każde wyzwanie, przestrzegają jednak przy tym niepisanych zasad etyki konstruktorskiej i pilnują, aby ich wynalazki nie służyły dla niegodziwych celów (…) chociaż zbudowani jak każda normalna inteligentna istota: z kawałków poskręcanej blachy, lamp katodowych, cewek i układów scalonych, objawiają afekty i uczucia, typowe raczej dla Bladawców (inaczej nazywanych ludźmi). Są to dość popędliwe, wybuchowe i impulsywne Maszyny Myślące, które wciąż kłócą się między sobą, krytykują wzajemnie, prześcigają w złośliwościach i za wszelką cenę usiłują udowodnić swoją przewagę w kunsztach inżynieryjnych. Próżni, zazdrośni, zgryźliwi, czasem zwyczajnie małostkowi. W godzinie próby stają jednak bez wahania za sobą, odsuwając na bok ambicje, gotowi narazić się dla przyjaciela na utratę zasilania i zezłomowanie.” Czytaj więcej tutaj.

W świecie Cyberiady opowiadania skupiają się na problemach indywidualnych i społecznych, ale też na bezcelowych próbach osiągnięcia szczęścia dla ludzkości środkami technologicznymi. Autor opisuje to wszystko językiem z dziedziny mechaniki.

Dla mnie niezapomniane będą również rysunki Daniela Mroza, którymi ilustrowane były czytane przeze mnie wydania „Cyberiady” i „Bajek robotów”.

Po wielu latach, to właśnie rysunki zwróciły moją uwagę na niedawno zakończony projekt „’Cyberiada’ Stanisława Lema – pierwszy raz w komiksie”, na który zbiórka pieniędzy za pośrednictwem portalu wspieram.to zakończyła się sukcesem. Komiks ze scenariuszem Pawła Chmielewskiego i rysunkami Tomasza Łukaszczyka opublikowało Stowarzyszenie Twórcze „Zenit”.

Nie wnikając w to, jak wiernie (zrozumiale dla tych, którzy opowiadania nie czytali) opublikowany komiks adaptuje opowiadanie Lema „Wyprawa pierwsza, czyli pułapka Gargacjana”, wsparłem ten projekt ze względu na jego formę graficzną. Po rysunkach Daniela Mroza, jest to drugie, ciekawe, działające na wyobraźnię podejście do tego tematu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.