Jack Kirby’s Heroes And Villains

Od pierwszych kadrów, które ponad pięćdziesiąt lat temu zobaczyłem w jakiejś reklamie umieszczonej na wewnętrznej stronie okładki jednego z tzw. „klasikerów”, jestem nieustającym miłośnikiem twórczości Jacka „Króla” Kirby.

W ślad za opisaną w zeszłym tygodniu publikacją „Jack Kirby: Checlist”, postanowiłem zdjąć z półki jeszcze jedną, która podobnie obszernie i, tym razem, w pełni obrazowo prezentuje dorobek tego twórcy.

Jest to „Jack Kirby’s Heroes And Villains”. Oryginalnie, powstała ona na początku lat 70-tych jako walentynkowy prezent rysownika dla jego żony Roz. W książce tej znajduje się 125 rysunków przedstawiających największe kreacje Kirby’ego z jego, wtedy, 50-letniego dorobku. To, zdjęte przeze mnie z półki, pierwsze publiczne wydanie tych rysunków powstało za zgodą żony Jack’a w roku 1994. Ich wydawcą jest Pure Imagination Publishing. W przygotowaniu tej publikacji współuczestniczyło stu dwudziestu pięciu twórców, którzy oddali hołd „Królowi” poprzez nałożenie tuszu na jego wykonane ołówkiem rysunki. Z pełną listą uczestników tego projektu możecie zapoznać się oglądając dołączony skan strony 276 tej książki. Każdy z nich położył tusz na jednym z rysunków. Każdy rysunek został przez wydawcę opatrzony notką informującą o dacie i miejscu (komiksie) pierwszego pojawienia się danej postaci narysowanej ręką Jack’a Kirby. Każda postać została też opisana w kilku zdaniach.

Wierzę, że dla każdego miłośnika twórczości Jacka Kirby jest to pozycja z rodzaju „muszę-to-mieć”. Dla mnie stała się taką w momencie jej publikacji.

Możliwość komentowania jest wyłączona.